„Това са 88 пропуснати подиума!“, шегува се Макс Верстапен, след като спечели забележителното 100-о място в челната тройка с победа в GP на Саудитска Арабия
Снимка: cnn.com
CNN News | 2024-03-10 | 14:50:13

Макс Верстапен записа своето 100-то класиране на подиума в кариерата си само в 187 състезания с победа в Гран при на Саудитска Арабия в събота, но, винаги перфекционист, холандецът първо посочи Гран При, който е завършил извън челната тройка.

„Това са 88 пропуснати подиума!“ той се пошегува, когато го попита репортер за неговия рекорд от 188 състезания в кариерата, въпреки че това е едва 187-то за Верстапен. „Разбира се, много съм доволен от това, но всъщност не съм човек, който гледа статистиката, така че просто съм щастлив да достигна 100.

„Но искам, разбира се, да продължа и просто да се фокусирам състезание по състезание върху постигането на възможно най-добрия резултат през цялото време.“

Това беше още един уикенд на обикновено плаване за Верстапен, който стигна до победата в Джеда с повече от 13 секунди пред съотборника си Серхио Перес, а Шарл Льоклер от Ферари финишира трети.

Верстапен спечели удобно първите две състезания от сезон 2024 – като Перес завърши Red Bull едно-две и в двете – и изглежда не се вижда краят на неговата доминация.

26-годишният състезател вече спечели девет поредни състезания, което се простира до Гран при на Япония през септември и вече изглежда сигурен залог да спечели четвърти пореден световен шампионат във F1.

„Мисля, че като цяло, разбира се, един фантастичен уикенд за целия отбор, но също и от моя страна, чувствах се много добре с колата и като цяло беше същото в състезанието“, добави Верстапен.

Спокойствието на представянето на Верстапен и Ред Бул на пистата досега през този сезон е в контраст с противоречията, които обгърнаха отбора в началото на този сезон.

В петък Red Bull отстрани служителката, която обвини директора на екипа на Формула 1 Крисчън Хорнър в неподходящо поведение, според множество доклади.

Ред Бул започна независимо разследване през февруари, след като Хорнър беше обвинен в неподходящо поведение спрямо член на състезателния отбор, който не е идентифициран.

Хорнър беше освободен от неправомерни действия миналата седмица и по-късно повтори, че отрича обвиненията, след като предполагаеми изтекли съобщения бяха разпространени на членове на общността на F1 в Google Диск. CNN не успя да потвърди тяхната автентичност и Red Bull каза, че би било „неуместно“ да коментира въпроса.

На други места в решетката имаше чудесно седмо място за тийнейджъра на Ferrari Оливър Беърман, тъй като 18-годишният дебютира във F1 на мястото на Карлос Сайнц, който миналата седмица беше диагностициран с апендицит.

На въпрос как се чувства след дебюта си, британският младеж отговори: „Унищожен“.

„Физически това беше наистина трудно състезание“, добави той. „Особено в края, когато имах двете момчета на меко зад гърба си, трябваше да се натискам и това беше психически трудно състезание, както се очакваше, и физически също се борех, но страхотно забавление.

„Мисля, че се представих добре за себе си, кое е най-важното, нали? Обстоятелствата са трудни, няма много обиколки на пистата, но мисля, че максимизирах всичко днес. Имах чувството, че съм малко по-бърз от [Фернандо] Алонсо и [Джордж] Ръсел отпред, но не достатъчно, за да хвана, разликата беше доста голяма.

„Мисля, че ме боли особено долната част на гърба и врата. Тези седалки изискват малко фина настройка и тъй като това е първото състезание, нямахме време да се съсредоточим върху това. Не е от най-удобните, но се радвам, че свършихме бързо. Това беше добра мотивация да завършим състезанието по-бързо!“

Имаше четвърто място за Oscar Piastri на McLaren, като опитният Фернандо Алонсо зае пето място за Aston Martin и Джордж Ръсел на P6 за Mercedes.

Съотборникът на Пиастри Ландо Норис завърши осми, докато Люис Хамилтън завърши девети. Пилотът на Haas Нико Хюлкенберг събра точките на 10-о място.

Източник: cnn.com